UAZ 452 slaví 50 let

 Jen málokterý automobil vydrží ve výrobě tak dlouho, jako vozy značky UAZ. Tyto osvědčené terénní vozy jsou i v dnešní době nenahraditelné v terénu.

 

Užitkové automobily UAZ se začaly vyrábět již v roce 1957, tehdy ještě s označením UAZ-450. Vůz měl zpočátku dveře otvírané proti směru jízdy. O rok později se sériová výroba naplno rozjela a vznikly jak dodávkové vozy a sanity, tak valníky.

Nejdříve byly problémy s přetíženou přední nápravou, což se během vývoje vyřešilo. V té době se na vylepšení automobilu podílel i institut NAMI, který poskytl pro porovnání také vozy Ford Transit a VW Transporter.

Vznikl také model UAZ-451, který měl poháněnou pouze zadní nápravu, vyráběl se do 80. let. V 60. letech se tohoto vozu dotkla modernizace.


Důležitější byl však model 4x4, který se od roku 1965 označoval jako UAZ-452. V té době došlo ke změně vzhledu přední masky, interiér doznal změny kolem motorového prostoru a prostoru pro cestující. Přesunuly se přístrojové ukazatele.

Model UAZ-452 se postupně vyvážel do mnoha zemí světa, v Itálii se upravoval na obytné vozy, v dalších zemích sloužil a stále slouží v armádách. 

Vyráběly se také vozy s volantem vpravo, které se prodávaly v Anglii. Úspěchy zaznamenal tento vůz i v severských zemích.

Vzniklo také mnoho nástaveb, jako televizní přenosový vůz, topografický připojovač, různé letištní speciály včetně pojízdných schodů nebo pásu pro nakládání zavazadel do letadla. 

V roce 1985 proběhlo přeznačení jednotlivých modifikací dle nové sovětské normy GOST, základ vozu se ale nezměnil. Výroba tohoto vozu probíhá i nadále a to ve vylepšeném provedení vhodném pro dnešní provoz.

V současnosti probíhá vývoz vozidel do většiny zemí Evropské Unie i mimo ně. Automobily jsou žádané u různých odvětví průmyslu a zemědělství i pro rekreaci. I po 50ti letech od výroby prvního vozu UAZ-452 (a 58 let od prvních užitkových vozů UAZ) jsou tyto automobily opravdu populární a stále lze zakoupit nové vozy v mnoha variantách.

7.4.2015
Zpět na stranu Novinky

 
uaz UAZ GAZ LADA HONKER SPEC

provozováno na systému INET-CMS, vyrobil INET-SERVIS.CZ