Historie - GAZ-61 a jeho rodina

 Tentokrát se podíváme na terénní automobil z daleké minulosti. Vůz u nás téměř zapomenutý.

GAZ-61 a jeho modifikace se vyráběly během Velké vlastenecké války v SSSR. Je to terénní vůz speciálně navržen pro důstojníky Rudé armády. Hlavním konstruktérem byl Vitalij Andrejevič Gračev. Zadání obdržel v létě 1938 a za rok se již testoval prototyp. 

Konstruktér použil díly z jiných vozů, kompletně vyprojektoval pouze přední nápravu a přídavnou převodovku. Ostatní výbava byla z GAZ-11-40, GAZ-MM. Motor u prototypu z vozu Dodge M5 zaměnili v sérii za typ GAZ-11. Díky tomu se i dnes dají některé díly na tento vůz použít z jiných automobilů GAZ vyrobených před válkou.

GAZ-61-40 se vyráběl s otevřenou karoserií typu faeton (obdržel jej např. maršál Vorošilov, generál Žukov), GAZ-61-73 měl již pevnou střechu. Jeden takový vůz dostal jako třetí majitel generálplukovník Koněv v roce 1941. Sám Koněv se o svém voze několikrát zmínil ve svých pamětech.Se svým vozem GAZ-61 vedl maršál Koněv 1. ukrajinský front při osvobození severních, středních a východních Čech a mezi prvními se dostal do Prahy. A právě tento vůz, který sloužil jednomu z nejslavnějších vojevůdců za 2. světové války, se dochoval do dnešních dnů a před nedávnem prošel v Rusku kompletní renovací.

U tohoto vozu určitě zaujme velká světlá výška, kterou nemá skoro žádný současný offroad, nebo snad SUV. A přitom to byl jeden z prvních osobních automobilů vhodných do terénu.

Vůz 4x4 byl vybaven 6-ti válcovým motorem o objemu 3,5 litru s rozvody SV, převodovku měl čtyřstupňovou. S automobilem lze brodit řeku až do hloubky 72 cm.  Výkon motoru je 76-85 koňských sil podle typu motoru a kompresního poměru.

Lakování vozu bylo prováděno nejen do černé barvy, ale také do modré a vojenské zelené, používané v Rudé armádě. Toto byl článek o zapomenutém vozu, který osvobodil Prahu, nebo východní Čechy. Poválečný výskyt těchto GAZů v ČSSR není znám, ale v registru vozidel je zmínka o jednom automobilu GAZ-61, přihlášeném v roce 1957...

Nakonec krátké video se vzácným vozem v hlavní roli /rusky/.

 

3.10.2013
Zpět na stranu Novinky

 
gaz UAZ GAZ LADA HONKER SPEC

provozováno na systému INET-CMS, vyrobil INET-SERVIS.CZ